sâmbătă, 2 martie 2013

Campionatul European de Atletism în Sală de la Göteborg: Bârcă și Bobocel au intrat în finala probei de 3.000 de metri. Vezi rezultatele tuturor românilor din a doua zi!

7 atleți români au intrat dimineața aceasta în lupta pentru ocuparea unui loc într-o finală la Campionatele Europene de Atletism în Sală (Indoor), care se țin zilele acestea la Göteborg, dintre care merg mai departe doar trei.

În sesiunea de seară, am avut trei prezențe românești, dintre care una într-o finală, la capătul căreia s-a clasat pe locul 7. Este vorba despre Cornelia Deiac care până acum a obținut cea mai bună clasare pentru România, în proba de lungime, cu 6.52 metri.

Iată rezultatele complete ale tuturor românilor din cea de-a doua zi:

LA FETE

400 metri:
  • Angela Moroșanu a fost descalificată, chiar dacă a terminat pe primul loc (cu 52.07 sec) semifinala în care a participat. Angelei i s-a reproşat faptul că la intrarea pe ultimii 200 de metri, când toate concurentele se duc spre primul culoar, i-ar fi tăiat calea rusoaicei Xenia Ustalova, care s-a împiedicat, a căzut şi n-a mai terminat cursa, scrie ProSport.

Săritura în înălțime:
  • Daniela Stanciu - 1.85 m (insuficient pentru a merge mai departe)
  • Esthera Petre - 1.80 m (insuficient pentru a merge mai departe)

3.000 metri:
  • Roxana Bârcă - 9.09.09 (locul 6 în seria sa, cu un timp suficient pentru a merge în finala probei)
  • Ancuța Bobocel - 9.09.22 (locul 5 în seria sa, cu un timp suficient pentru a merge în finala probei)

Aruncarea greutății:
  • Anca Heltne - 17.75 m (calificată în finala probei, de pe locul 7)

LA BĂIEȚI

60 metri:
  • Cătălin Cîmpeanu - 6.66 sec (a ratat la mustață calificarea în finala probei)
Lungime:
  • Valentin Toboc - 7.33 m (insuficient pentru calificarea în finală)

1.500 metri:
  • Ioan Zaizan - 3.45.46 (locul 4 în seria lui, insuficient pentru a merge mai departe)