duminică, 15 iulie 2012

Campionatul Mondial de Atletism pentru Juniori a ajuns la final! România nu a cucerit nici o medalie

Cei mai talentați atleți juniori ai lumii s-au luptat pentru medalii săptămâna aceasta la Barcelona. România nu a cucerit nici un trofeu, cea mai bună performanță a sportivilor care ne-au reprezentat fiind un loc 5, adus de Alina Rotaru, la lungime. Celelalte performanțe le-ați putut urmări integral în articolele trecute.

În ultima zi a campionatelor, Luminița Achim a ocupat locul 12 în final probei de 1.500 metri, cu un timp de 4:22.07. Astfel, la finalul celor șase zile, România a strâns 10 puncte în clasamentul realizat în urma pozițiilor ocupate din Top 8, ocupând locul 34 din 73. Statele Unite ale Americii conduc detașat în acest top, dar și-n cel pe medalii, unde apar cu 20, dintre care 9 de aur.