sâmbătă, 28 iulie 2012

JO de la Londra: Alina Dumitru a cucerit și de această dată prima medalie. Vezi rezultatele tuturor românilor din prima zi!

După o ceremonie de deschidere extrem de bine regizată care ne-a ținut în fața televizoarele până la 3 dimineața, prima zi a Jocurilor Olimpice de la Londra a fost una plină pentru România, cu prezențe în multe competiții.

Alina Dumitru a continuat tradiția de la Beijing și a adus prima medalie pentru România și la această ediție, un argint la judo, categoria -48 kilograme. Alina a avut un parcurs cu multe emoții până în finala probei, unde a pierdut în fața braziliencei Sarah Menezes. Până în ultimul act, Alina Dumitru a trecut de cubaneza Davaris Mestre Alvarez, mongoleza Urantsetseg Munkhbat și favorita numărul 1, japoneza Tomoko Fukumi. Românca a acuzat dureri la mână și picior, dar asta nu a oprit-o să lupte.

Alina Dumitru (alb) a luptat până-n ultima secundă. Sursa foto: prosport.ro
Iată rezultatele complete ale tuturor românilor din prima zi, la finalul căreia ocupăm locul 10 pe națiuni:

CANOTAJ

Echipajul feminin de dublu rame format din Georgeta Andrunache și Viorica Susanu a ratat calificarea directă în finala probei, terminând prima serie de calificări pe locul 3, cu un timp de 7:05.39 într-o cursă în care reprezentantele gazdei au stabilit un record olimpic. Fetele noastre (mămici și multiple medaliate cu aur la JO) vor intra în cursă luni, moment în care sigur se vor califica în finala probei, urmând să se bată pentru medalii miercuri.

NATAȚIE

Dragoș Agache a fost primul român intrat în bazinul olimpic din Londra, în proba de 100 m bras. Acesta a terminat seria a treia pe ultimul loc, cu 1:02.93. Din păcate, nu a putut accede în semifinale.

GIMNASTICĂ MASCULINĂ

Cristian Băţagă, Ovidiu Buidoşo, Vlad Cotuna, Marius Berbecar şi Flavius Koczi nu au reușit să se califice în finala probei pe echipe, terminând calificările pe locul 10, cu 262.567 puncte. Din păcate băieții români au avut parte de câteva ratări și ezitări semnificative, care au făcut diferența de restul echipelor calificate. Speranța din partea gimnasticii masculine vine de la Flavius, care s-a calificat în finală la sol și sărituri, dar și la individual compus, având șanse reale la cel puțin o medalie dacă se concentrează.

TENIS DE MASĂ

Daniela Dodean s-a calificat în turul trei al probei de simplu, unde o va întâlni pe chinezoaica Ning Ding, campioana mondială din 2011. Daniela va avea un meci greu în această fază a turneului, dar cu siguranță va lupta, pentru că oricum nu are ce pierde. În turul 2, românca a câștigat meciul după ce era condusă la seturi cu 3-1 de ucraineana Tetyana Bilenko, ca în final tabela să arate 4-3 în favoarea Danielei.

TENIS DE CÂMP

Pe tabloul de simplu feminin, Sorana Cîrstea a pierdut în primul tur meciul contra Flaviei Pennetta (2-6; 6-4, 2-6). Românca va mai juca pe tabloul de dublu feminin, alături de constănțeanca Simona Halep.
La masculin, Adrian Ungur nu a putut accede în turul doi, pierzând în fața luxemburghezului Gilles Muller cu 3-6; 3-6. Adrian va fi pe tabloul de dublu alături de Horia Tecău, triplu finalist pe iarba de la Wimbledon.

CICLISM

Tot azi, românul Andrei Nechita a participat în cursa de ciclism pe șosea, desfășurată pe distanța de 249 kilometri. Andrei nu a terminat cursa, abandonând după 150 de km.