marți, 27 iulie 2010

Campionatul European de Atletism - Ziua 1

În perioada 27 iulie - 1 august, la Barcelona, au loc Campionatele Europene de Atletism. După ce Nadal a câştigat la tenis Wimbledonul, Spania a câştigat campionatul mondial la fotbal, iar Contador a cucerit pentru a treia oară Turul Franţei, atleţii spanioli sunt pe "teren" propriu la aceste campionante, fiind în centrul atenţiei Europei. Timp de şase zile, eu vă voi aduce în centrul atenţiei rezultatele delegaţiei României, care numără 33 de sportivi, având ca obiectiv cucerirea a una-două medalii.

Felicitări pentru rezultate!

Mâine, intră în concurs: Bianca Perie, aruncarea ciocanului; Andreea Ogrăzeanu, 100m; Ancuţa Bobocel, 3.000m obstacole; Cristian Vorovenci, 800m; Atilla Nagy, 400m garduri; Nicoleta Grasu, finală disc; Angela Moroşanu, semifinală 400m garduri.