duminică, 17 august 2008

JO BEIJING:ZIUA A NOUA-locul 12 pe naţiuni

ATLETISM

AUR LA MARATON PENTRU CONSTANTINA Diţă Tomescu

Proba de maraton a fost una dominată de sportivele românce. Pe lângă aurul Constantinei, Lidia Elena Şimon a terminat cursa pe locul 8, cu timpul de 2 ore, 27 min, 51 sec, iar Luminiţa Talpoş pe poziţia a 18-a, cu timpul de 2 ore, 31 min, 41 sec. Ca echipă, România ar fi pe locul 2 în urma Keniei.

Lidia Şimon este cunoscută pentru performanţele sale la Olimpiada de la Sydney, unde a luat Arginrul, dar şi pentru cele victoriile de la Osaka (de 3 ori), Edmonton, Sevillia.

Luminiţa Talpoş a câştigat de două ori maratonul de la Viena, a terminat pe 4 la Dubai şi pe 6 la Osaka.

CANOTAJ

ECHIPAJUL DE 8+1 ARE MEDALIA DE BRONZ

HANDBAL FEMININ

Echipa României a terminat partida cu Norvegia la diferenţă de un punct, în defavoarea alor noastre. Scorul final a fost 24-23. Diferenţa aceasta poziţionează Norvegia, în capul Grupei A, România fiind pe locul 2. În sferturi, România va întâlni echipa Ungariei.